Okolice Herrengasse - Wiedeń

Przechodząc Bognergasse warto zwrócić uwagę na ładną fasadę (Jugendstil) z 1907 r. apteki „Pod Aniołem" (Engel Apotheke). Dalej wąską uliczką można wejść w średnio­wieczny Wiedeń. Uliczka Naglergasse prowadzi do trójkąt­nego placu Freyung, flankowanego z jednej strony bryłą pałacu Harrachów (gdzie matka Josepha Haydna służyła jako kucharka), a z drugiej strony masywnym Schottenkirche (Kościołem Szkotów) ufundowanym w XII w. przez mni­chów szkockich i irlandzkich z zakonu benedyktynów.
Herrengasse (na płd. od Freyunga), wiodąca na wschód główna arteria Innere Stadt, była zwana traktem arysto­kracji, gdyż wznoszą się wzdłuż niej okazałe pałace w stylu barokowym i neobarokowym. Należały kiedyś do możnych rodów austriackich, włoskich, węgierskich i czeskich, któ­rych nazwiska wplotły się w dzieje Wiednia — Kinskich, Modenów, Wilczków, Pallavicinich i Batthyaninowów. Obecnie mieszczą się w nich urzędy państwowe. W pałacu Kinskich przyszedł na świat książę Józef Poniatowski.
Ulice Freyung i Herrengasse połączone są eleganckim pasażem z XVIII w., ocienionym arkadami; jest on częścią Palais Ferstel. Przez długie lata w pałacu mieściła się Cafe Central.
Herrengasse wiedzie na Michaelerplatz i do Hofburga. Po przeciwnej stronie placu stoi Michaelerkirchc (kościół św. Michała), oryginalny przykład połączenia sty­lów — od późnoromańskiego do baroku. Na placu (pod numerem 5) znajduje się Looshaus, gmach projektu Adolfa Loosa, wzniesiony w 1910 r. Szokował on współczesnych oryginalnym rozwiązaniem i niekonwencjonalnym zastoso­waniem materiałów. Jego zdecydowanym przeciwnikiem był cesarz Franciszek Józef nazywając budowlę “domem bez krwi”.

0 komentarze: