Karntnerstrafie - Wiedeń




Ulica ta była ongiś głównym miejskim traktem z północy na południe, częścią szlaku biegnącego przez Karyntię aż do Triestu nad Adriatykiem. Zawsze była też ośrodkiem wie­deńskiego życia towarzyskiego. Obecnie jest to ciąg najele­gantszych sklepów i butików, wyłączony z ruchu kołowego. Wypełniają go tłumy kupujących, którzy też chętnie przesia­dują w kawiarniach na wolnym powietrzu.

Z boku KarntnerstraBe, biegnącej w kierunku Neuer Markt, wznosi się kościół Kapucynów (Kapuzinerkirche), którego podziemia kryją kryptę cesarską, Kaisergruft, ufun­dowaną w XVII w. Spoczywają tu szczątki członków rodzi­ny Habsburgów. Spośród wszystkich (ok. 140) nagrobków i sarkofagów cesarskiej rodziny niewątpliwie najbardziej wyróżnia się rokokowy grobowiec Marii Teresy i jej męża, Franciszka I. Najnowszy grobowiec należy do cesarzowej Zyty, zmarłej w 1989 r. Zwłoki jej męża, ostatniego cesarza, Karola I Habsburga (który abdykował w 1918 r.), spoczywa­ją na Maderze.

Pomiędzy KarntnerstraBe, Stephansplatz i Graben leży niewielki plac Stock-im-Eisen. Nazwa ta (dosł.: kij w żelazie),pochodzi od stojącego na placu starego sękatego pnia na­bitego gwoździami, które w średniowieczu wbijali przybywa­jący do Wiednia wędrowni ślusarze wierząc, że to przyniesie im szczęście. Gwoździe te nadal tkwią w starym drewnie.Stojący przy placu
Haas-Haus, nowoczesne centrum han­dlowe ze szkła, marmuru



i stali, dzieło Hansa Hollei- na, odstaje stylistycznie od otoczenia. Z olbrzymich okien kawiarni mieszczącej się w górnej części awangar­dowego kompleksu podzi­wiać można wspaniały wi­dok na katedrę.

0 komentarze: